Jak odbierać nowe kanały telewizji naziemnej MUX8 w paśmie VHF

Oglądanie w Telewizji nowych kanałów naziemnych MUX8

Proces cyfryzacji zmieniający standard nadawania z analogowego na sygnał DVB-T był początkiem gwałtownego rozwoju telewizji naziemnej w Polsce. Owocem tych zmian widocznym na pierwszy rzut oka dla końcowego odbiorcy jest lepsza oferta programowa w tym również dostępność treści HD.

Rosnąca liczba kanałów spowodowała, że w dotychczasowo używanym paśmie UHF(470-862MHz) dla MUX1-3 wykorzystana została cała przestrzeń i aby umożliwić nadawanie nowo powstałych programów w przyszłości konieczne było zastosowanie innej częstotliwości, dlatego nowy pakiet kanałów MUX8 emitowany jest w zakresie VHF(174-230MHz).

24 lipca 2017 zakończył się trzeci etap wdrażania MUX8 pokrywając zasięgiem 95% powierzchni kraju. Mapa zasięgu i lista nadajników.

Wykaz nowych kanałów dostępnych w multipleksie 8

Logo TV Metro

Metro (właściciel Discovery) – stacja o charakterze uniwersalnym prezentująca treści z kategorii rozrywka a także filmy, seriale, programy poświecone stylowi życia a także publicystykę, dokumenty i animowane produkcje dla najmłodszych widzów. Tutaj możesz zobaczyć aktualny program telewizyjny dla stacji Metro TV.

Logo Zoom TV

Zoom TV (właściciel Cable Television Networks) – w ramówce kanału dostępnych jest wiele filmów i seriali a także rozrywkowę i dokumenty, flagowym programem jest magazyn reporterów Bliżej! mający charakter społeczno-interwencyjny. Stacja współpracuje z portalem internetowym Onet.pl emitując programy powstałe na jego zamówienie. Program Zoom TV

Logo Nowa TV

Nowa TV (właściciel ZPR Media) – stacja emituje programy publicystyczne, informacyjne i dokumentalne a także filmy, seriale i kabarety. Reportaże przygotowuje blisko 100 dziennikarzy z całej Polski. Aktualny program stacji Nowa TV

Logo WP Telewizji

Telewizja WP (właściciel Wirtualna Polska) – w ramówce stacji znajdują się programy informacyjne, seriale nieemitowane wcześniej w polskich kanałach telewizyjnych, autorskie pasma publicystyczne i lifestylowe. Program Telewizji WP

Dodatkowo już w styczniu 2018 na MUX8 rusza emisja TVP Sport HD gdzie znajdziemy transmisje ze wszystkich istotnych wydarzeń sportowych a także zimowe i letnie igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata i europy w piłce nożnej, piłce ręcznej, koszykówce, siatkówce, skoki narciarskie i inne popularne dyscypliny. Ponadto planowane są jeszcze dwa nowe kanały, które również nadawane będą przez Telewizję Publiczną.

Czy muszę kupować nową antenę aby odbierać kanały naziemne MUX8?

Jeżeli posiadasz starą instalację jeszcze z czasów telewizji analogowej, której konstrukcja oparta jest o dwie osobne anteny to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz mógł za jej pomocą odbierać nowe kanały multipleksu 8 (o ile jesteś w zasięgu nadajnika).

Automatyczne strojenie telewizora - wyszukiwanie kanałów MUX8

Nowe kanały nie pojawią się w telewizorze same, należy je najpierw ustawić.

W tym celu należy odnaleźć w menu urządzenia opcję strojenie/wyszukiwanie kanałów i uruchomić tą funkcję w trybie automatycznym.

Jeżeli Twoja antena telewizyjna znajduje się w zasięgu nadajnika MUX8, jest prawidłowo ustawiona i zdolna do odbioru w paśmie VHF to powinny pojawić się nowe kanały: Metro, Zoom, Nowa TV, WP oraz trzy plansze z obrazem testowym w miejscu których wkrótce pojawią się nowe stacje.

Jeżeli nie pojawiły się nowe programy konieczna będzie modernizacja instalacji antenowej ale zanim podejmiemy ten krok należy zorientować się gdzie jest najbliższy nadajnik MUX8 co będzie pomocne przy decyzji o zakupie odpowiedniego sprzętu.

Jak sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy nadajnik telewizji naziemnej MUX8 dla naszej lokalizacji

Nowy multipleks 8 nie w każdym przypadku emitowany jest z tych samych nadajników naziemnych co MUX 1,2 i 3. Aby sprawdzić skąd odbierane będą nowe kanały wchodzimy na mapę nadajników MUX8 firmy Emitel i wpisując w wyszukiwarce lub klikając mapę wybieramy naszą lokalizację.

Mapa nadajników MUX8 Warszawa Ząbki

Tu dla przykładu wybraliśmy miasto Ząbki w powiecie wołomińskim.

Jak widać otrzymaliśmy informację, że najbliższy nadajnik MUX8 znajduje się w Warszawie na Pałacu Kultury i Nauki w odległości 10 km.

Można przyjąć, że odległości do 15 km są niewielkie i wystarczy tutaj antena o małym zysku. Dla większych dystansów będą potrzebne wieloelementowe konstrukcje aby uzyskać mocniejszy sygnał a w skrajnym przypadku powyżej 40-50 km anteny aktywne ze wzmacniaczem.

Oprócz tego dowiadujemy się również w jakiej polaryzacji: poziomej (H – horizontal) czy pionowej (V – vertical) nadawany jest sygnał co jest szczególnie istotne przy wyborze odpowiedniego modelu anteny i będzie miało kluczowe znaczenie w procesie jej ustawienia.

W zdecydowanej większości przypadków MUX8 nadawany jest w Polsce w polaryzacji pionowej ale np. dla Warszawy i okolic jest to polaryzacja pozioma. Zmiana polaryzacji w praktyce oznacza przekręcenie anteny o 90 stopni aby dipol był równolegle lub prostopadle do ziemi. Należy o tym pamiętać i jeśli antena ustawiona jest w dobrym kierunku ale nie odbierają kanały MUX8 w pierwszej kolejności należy sprawdzić polaryzację.

Mam dobrą antenę DVB-T i odbierają kanały MUX 1,2 i 3 ale nie da sie ustawić nowych kanałów MUX8

Jeżeli masz w miarę nową antenę DVB-T i satysfakcjonuje Cię odbiór „starych” kanałów MUX1-3, które są nadawane w paśmie UHF ale nie da się na niej ustawić nowych kanałów MUX8 najprostszym rozwiązaniem jest dołączenie do istniejącej instalacji anteny przystosowanej do pasma VHF.

Rodzaje anten naziemnych VHF

Decydującym parametrem przy wyborze odpowiedniej anteny jest zysk energetyczny wyrażany w decybelach (dB). Im większa odległość od nadajnika tym mocniejszą antenę należy kupić. Można przyjąć, że przy małym dystansie rzędu 10-15 km wystarczą anteny osiągające zysk kilku dB ale nie jest to regułą gdyż parametry odbieranego sygnału będą zależeć również od mocy nadajnika i ukształtowania terenu. Zawsze lepiej jest kupić solidniejszą antenę „na zapas” wówczas nawet w trudnych warunkach czy podczas kiepskiej pogody będziemy się mogli cieszyć dobrej jakości sygnałem telewizyjnym.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli anten VHF w cenie od 50 do 200 zł przy czym nie warto oszczędzać i kupować najtańszej chińszczyzny w markecie. Lepiej wydać kilka złotych więcej na markową aluminiową antenę np. Fuba, Telkom Telmor, Televes, Dipol mamy wtedy gwarancję, że sprzęt podziała wiele lat bez awarii a deklarowane przez producenta parametry odzwierciedlają faktyczne właściwości anteny a nie są tylko nadrukiem na opakowaniu bez pokrycia w rzeczywistości.

Jak podłączyć dodatkową antenę VHF do istniejącej instalacji telewizyjnej

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednią antenę VHF i chcemy ją dołączyć do istniejącej instalacji telewizyjnej aby odbierać nowe kanały MUX8 będziemy potrzebowali jeszcze zwrotnicy – jest to niewielkie urządzenie sumujące sygnały z dwóch anten aby móc przesłać je jednym kablem do odbiornika.

Schemat podłączenia anteny naziemnej VHF

Kupując zwrotnicę antenową aby uzyskać dobre parametry sygnału wyjściowego warto wybrać markowy produkt (Fuba, Terra, Televes, Telmor).

Jeżeli zamierzamy ją zamontować na zewnątrz na maszcie lub wysięgniku należy zwrócić uwagę czy obudowa jest wodoszczelna i odporna na warunki atmosferyczne – znajdziemy tą informację w karcie produktu, instrukcji lub na opakowaniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed przedostaniem się wody/wilgoci może być zastosowanie osłon gumowych (uszczelek) na złącza F, ale nie jest to konieczne.

Większość zwrotnic antenowych dostępnych na rynku to urządzenia pasywne zbudowane w oparciu o filtry pojemnościowo-indykcyjne nie wymagające dodatkowego zasilania.

W specjalistycznych sklepach RTV można spotkać gotowe zestawy do modernizacji instalacji antenowej pod kątem odbioru MUX8 składające się z anteny VHF, zwrotnicy, kilku metrów kabla, i opasek służących do estetycznego spięcia i uporządkowania luźnych wiązek przewodów.

Montaż anteny VHF w Warszawie dla odbioru MUX8

Kupując kabel, który będzie potrzebny do wykonania połączeń w instalacji należy zwrócić uwagę czy jest on przystosowany do zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Kable zewnętrzne w zdecydowanej większości produkowane są w czarnej wzmocnionej izolacji, są sztywniejsze i grubsze od kabli przeznaczonych do stosowania wewnątrz budynku, które zwykle są koloru białego.

Dobrej jakości kabel antenowy powinien posiadać wewnętrzna żyłe wykonaną z miedzi i podwójny ekran. Zalecane są markowe produkty Triset, Telkom-Telmor, Televes, które cechują się doskonałymi parametrami i trwałością.

Tutaj podobnie jak w przypadku anteny i zwrotnicy oszczędności nie są wskazane jeżeli zależy nam aby instalacja była solidna, trwała i dobrze spełaniała swoje zadanie. Jeżeli na etapie oględzin przed modernizacją zauważymy, że istniejące kable są stare, uszkodzone lub kiepskiej jakości to warto rozważyć wymianę całego okablowania na nowe.

Wykonując połączenia kable należy odmierzyć z lekkim zapasem aby mogły wisieć swobodnie i nie były mocno napięte a następnie przypiąć je estetycznie opaskami do konstrukcji masztu lub wysięgnika antenowego.

Wtyki samokompresyjne F

Do zarabiania końcówek warto zastosować złączki F kompresyjne, które zapewniają solidniejsze połączenie i większą odporność na obluzowanie wtyku podczas działania na kabel sił zewnętrznych w porównaniu ze zwykłymi złączkami nakręcanymi, z których kabel potrafi się wysunąć.

Co prawda większość wtyków kompresyjnych zakłada się za pomocą dedykowanej zaciskarki ale można również spotkać w handlu złączki tzw. samokompresyjne nie wymagające dodatkowych specjalistycznych narzędzi.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych połączeń przy ustawianiu anteny VHF należy pamiętać nie tylko o kierunku ale i o właściwej polaryzacji.

Chcę wymienić starą instalację antenową aby poprawić jakość MUX1-3 i móc odbierać nowe kanały MUX8

Gdy mamy starą instalację telewizyjną, która nie odbiera nowych kanałów MUX8 i jednocześnie jakość programów z multipleksów 1-3 nie jest satysfakcjonująca warto rozważyć kompleksową modernizację instalacji antenowej. Dobór właściwej anteny zależeć będzie od lokalizacji nadajników:

Anteny DVB-T combo w polaryzacji poziomej i pionowej

Na mapie nadajników DVB-T sprawdzamy najpierw skąd będziemy odbierać telewizję.

  • Nadajniki MUX1-3 i MUX8 znajdują się w różnych kierunkach
  • W tym przypadku nie mamy w zasadzie innych możliwości jak zakupienie dwóch osobnych anten dla pasma UHF i VHF i połączenie ich za pomocą zwrotnicy w jedną instalacje a następnie ustawienie każdej anteny osobno na właściwy nadajnik telewizji naziemnej jak w przykładzie, który opisywaliśmy tutaj wcześniej.

  • Nadajniki MUX1-3 i MUX8 znajdują się w tym samym kierunku
  • Jeżeli nadajniki MUX1-3 i MUX8 znajdują się w tej samej lokalizacji lub nadają z tego samego kierunku to praktycznym rozwiązaniem jest zakup anteny naziemnej typu combo, której konstrukcja oparta jest o osobną sekcję do odbioru pasma UHF i VHF i zawiera już wbudowaną zwrotnicę dzięki czemu nie musimy wykonywać dodatkowych połączeń.

    W sklepach dostępne są 2 rodzaje anten typu combo: z określoną przez producenta polaryzacją UHF i VHF, której konstrukcja uniemożliwia zmianę oraz wariant, który daje możliwość odczepienia i obrócenia sekcji VHF o 90 stopni w celu zmiany polaryzacji z poziomej na pionową.

    Dlatego bardzo ważne jest aby przed zakupem dokładnie sprawdzić w jakiej polaryzacji emitują sygnał nadajniki MUX1-3 i MUX8.

    Szczególnie polecamy kierunkowe anteny naziemne DVB-T typu combo marki FUBA, Telkom-Telmor i Televes, które charakteryzują się dobrymi parametrami, wysokiej jakości solidną trwałą konstrukcją, odpornością na warunki atmosferyczne i długą gwarancją producenta.

Jaką antene naziemną zastosować w przypadku dużej odległości od nadajnika i trudnych warunków

Szerokopasmowa antena naziemna DVB-T Telkom-Telmor ASR Classic

W przypadku szczególnie trudnych warunków odbioru telewizji naziemnej takich jak duża odległość od nadajnika czy niekorzystne ukształtowanie terenu polecamy zastosowanie anteny szerokopasmowej Telkom-Telmor ASR Classic.

Została ona z powodzeniem przetestowana przez nas w najtrudniejszych sytuacjach tam gdzie inne rozwiązania sprzętowe innych producentów nie zdawały egzaminu.

Jest to antena o wysokim zysku energetycznym z wbudowanym niskoszumnym przedwzmacniaczem sygnału DVB-T dla pasma UHF i VHF.

Dostępna jest w większości sklepów RTV w cenie od 150 do 250 zł.

Antena pracuje w polaryzacji poziomej.

Producent dostarcza produkt całkowicie zmontowany a prosta zawiasowa konstrukcja sprawia, że instalacja sprowadza się do rozłożenia anteny i przykręceniu do masztu.

Mieszkasz w Warszawie lub okolicach (do 40 km od granic stolicy) i potrzebujesz fachowego montażu, ustawienia lub serwisu Twojej anteny naziemnej? Zapraszamy do kontaktu pod nr 506 828 554

Top
Zadzwon